Kalbant apie akvariumo filtro priežiūrą pateiksime dilemą:

Labai kruopščiai plaunant filtravimo elementus iš jų pašaliname netik sukauptus nešvarumus, bet ir naudingąsias bakterijas, juo labiau jei plauname chloruotu ar karštu vandeniu. Kita vertus blogai išplauti filtravimo elementai sumažina filtravimo efektyvumą, kyla galimybė, kad iš užterštų filmavimo elementų išsiskirs nuodingos medžiagos. 

 Nepamirškime tokio reiškinio, kaip „savaiminis“ filtravimo elementų išsivalymas, kuris vyksta, kai susirinkę filtravimo elementuose nešvarumai „perdirbami“ ten gyvenančių bakterijų dėka sukeliamo azoto ciklo. Šio reiškinio dėka biofiltrai be filtravimo elementų plovimo gali dirbti pakankamai ilgai.

Išoriniai filtrai.

Išoriniai filtrai išimtinai naudojami akvariumo vandens biologinei filtracijai ir be filtravimo elementų plovimo gali pakankamai ilgai dirbti. Filtro naudojimosi instrukcijose rekomenduojame filtrus plauti kas tris mėnesius, tačiau filtrą reiktų plauti tik tuomet, kai atsiranda objektyvus poreikis pvz. sumažėjo vandens pompos efektyvumas.

Kalbant apie filtro valymo periodus, galima rekomenduoti, kad pirmą filtro valymą galima atlikti praėjus pusei metų nuo jo paleidimo, tuomet jį valant galima įvertinti filtro užpildų užterštumo lygį, pakeisti užpildus, ar papildyti naujais užpildais kurie atitiktų Jūsų akvariumo specifiką.

Filtravimo elementų plovimas vyksta sekančiai: dalį filtravimo elementų plauname akvariumo vandeniu, siekdami nuplauti stambius užterštumus, bet stengiantis išsaugoti filtro bakterijų kolonijas. Kitą dalį filtravimo elementų plauname vandentiekio vandeniu.

Jei išoriniame filtre yra kampinės - plaunamos tik labiausiai užterštos, taip pat jas galima sukeisti vietomis, apatines perkelti į filtro viršų, viršutines į apačią. Kempines rekomenduojama plauti ne po tekančiu vandeniu, o plauti talpoje kelis kartus praskalaujant jas ir nupilant vandenį.

Porėtieji filtravimo elementai ar bio-rutuliukai yra tik lengvai praskalaujami siekiant išlaikyti bakterijų kolonijas.

Aktyvuotos angles, zeolito, anglinės kempinės užpildai keičiami naujais kiekvieną kartą kai filtras yra plaunamas. Sinteponas skirtas smulkiam filtravimui yra sunkiai išplaunamas, todėl patartina jį keisti valant filtrą, nes jo užterštumas daro poveikį filtravimo efektyvumui, gali atsirasti vandens drumstumas.

Video, kaip plauti išorinį filtrą

Vidiniai filtrai.

Ciklidų akvariumuose galimas kombinuotas išorinio ir vidinio filtro naudojimas, vidinis atlieka mechaninę filtraciją, o išorinis – biologinę. Nagrinėjamu atveju, plaunant vidinio filtro filtravimo elementus nėra tikslo rūpintis šio filtro filtravimo elementuose esančių bakterijų kolonijų išsaugojimu, todėl šiuos elementus reikia kuo geriau išplauti. Vidinių filtrų kempines rekomenduojama plauti kas savaitę, arba priklausomai, nuo žuvų kiekio akvariume ar vandens pompos galingumo. Didelis filtro užteršimas gali žuvims sukelti Heksamitozę ir bakterines ligas.

Jei turime paprastą akvariumą su dideliu kiekiu augalų, kuriame naudojame tik vieną mažo galingumo vidinį filtrą  kuris atlieka mechaninį filtravimą, apie efektyvų šio filtro biofiltracijos užtikrinimą nėra net kalbos. Šiuo atveju akvariume biofiltracijos procesus atlieka gerybinės bakterijos gyvenančios grunte, augalai- kurie suvartoja amoniaką, nitritus, nitratus. Kaip matome, vidiniai akvariumo filtrai naudojami tik mechaniniam filtravimui, srovės akvariume sudarymui, aeravimui.

Įvairūs gamintojai dabar siūlo didesnio tūrio akvariumams skirtus galingus vidinius filtrus, kurie turi pakankamai galingas vandens pompas, papildomus skyrius į kuriuos galima talpinti filtravimo elementus skirtus biologiniai filtracijai. Tokių filtrų plovimas analogiškas vidinių filtrų plovimui.

Pastaba- tamsiai ruda masė esanti ant filtravimo elementų tai ne nešvarumai, o naudingosios bakterijos.