Cichlasoma nicaraguense, sinonimai: Cichlasoma balteanum, Cichlasoma spilotum, Hypsophrys nicaraguensis. Kilmė Centrinė Amerika, Nikaragvos, Kosta Rikos regionai. Kūnas ilgas, aukštas, nuo priekio link uodegos siaurėjantis. Užauga iki 20 cm. ilgio. Kūno spalvos: tamsiai geltona, šviesiai ruda, žvynai su tamsiais kraštais ir auksiniu atspalviu. Patinai stambesni, neporiniai pelekai su tamsiomis dėmėmis. Patelės ryškesnių spalvų, apatinė kūno dalis rausva arba auksinio atspalvio. 

 

Žuvys teritorialios, poros susiformuoja iš grupės jauname amžiuje. Akvariume plaukioja viduriniame ir apatiniame akvariumo sluoksniuose.

Akvariumo vandens parametrai: temperatūra: 24-28° C, vandens kietumas: 8-25°, PH: 7-8,5.

Akvariumas įrengiamas su akmenų ir medžio šaknų dekoracijomis, akmenys statomi vertikaliai, kad atskirti teritorijas, dedami plaukiojantys augalai. Nors šios žuvys teritorialios, bet pakankamai taikios, todėl galima laikyti bendrame akvariume. Maitinamos gyvu, augaliniu maistu ar pakaitalais.   

Veisimui rekomenduojami vandens parametrai: temperatūra: 25-30° C, kietumas iki 20°, PH 6,5-8. Nerštas stimuliuojamas kelis kartus per savaitę atšviežinant vandenį ir temperatūros pakėlimu 2°С.

Prieš nerštą kasa duobes grunte, ikrą apie 1500 vnt. dažniausiai padeda į slėptuvę, kurios anga ne mažesnė nei 10 cm. Neršto metu reikia šioms žuvims užtikrinti ramybę, nes jos gali suvalgyti ikrus. Lervutės pasirodo po 2-6 parų, tėvai jas perneša į iškastas duobes. Praėjus 3-7 parom mailius pradeda plaukioti. Mailius maitinamas klumpelėmis, ciklopais, nematoidais.